Kruszec

biznesu

2013

Firma jest laureatem nagrody Kruszec Biznesu Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach w kategorii Innowacyjność

Zapytanie ofertowe
Zgłoszenie serwisowe

Strona główna

 / 

Baza wiedzy

 / 

Jak wybierać klimatyzator do domu, mieszkania ?

Jak wybierać klimatyzator do domu, mieszkania ?

 Jak wybierać klimatyzator do domu, mieszkania ?

        Z pośród wielu ofert które pojawiają się na rynku, kuszą nas propozycje koncernów znanych  i uznanych z produkcji masowej sprzętu AGD i elektroniki. Ciągły wzrost sprzedaży klimatyzatorów na świecie powoduje to, że każda duża firma; LG, Samsung, Toschiba, Scharp, Panasonic, Mitsubischi chce w tym segmencie zarabiać. Stąd, są to najbardziej znani producenci klimatyzatorów na naszym rynku. Niestety nasz polski rynek, pomimo, że kraj wcale nie najmniejszy pod względem sprzedaży klimatyzatorów to od lat margines podaży światowej. Roczna sprzedaż klimatyzatorów na świecie to prawie 92mld USD a rynek polski oceniam zaledwie na ok 50 mln USD.                           Sorry, entschuldigung  taki mamy klimat.

        To wyjaśnia nam fakt dlaczego w Polsce nie powstaną rodzime fabryki produkujące klimatyzatory, a ich ceny będą zawsze  za wysokie dopóki ne zaczniemy zarabiać porządnie w EURO.

Czy warto kupić raz a dobrze klimatyzator z górnej półki uznanej firmy ?   NIE.

Postaram się uzasadnić tę zaskakującą odpowiedź w kilku zdaniach.

     Ze względu na niewielką sprzedaż w Polsce ogółem drogich marek sprzedaje się szczególnie mało. Są to czasem zamówienia publiczne a czasem wyjątkowy talent handlowca. Przy takiej sprzedaży, żaden z producentów nie utrzymuje magazynu części zamiennych. To może stanowić duży kłopot w przypadku awarii, sprowadzenie części do małego klimatyzatora split może kosztować tyle co pół klimatyzatora średniej klasy i trwać do pół roku. Co prawda, firmy azjatyckie i japońskie mają swoje centrale w Europie ale w pełni sezonu nigdy się nie udaje sztuka ze sprowadzeniem części na czas. Wysoka cena klimatyzatorów z górnej półki wynika czasami z drogich i dobrych materiałów i części stosowanych do produkcji a czasem z polityki cenowej niektórych producentów.

Mój prywatny ranking klimatyzatorów ściennych klasy wyższej znanych w Polsce:

  1. Mitsubischi
  1. Panasonic
  2. Daikin
  3. Toschiba
  4. Scharp

      Klimatyzatory te z dobrą technologią i porządnymi częściami mogą pracować 20, 30 lat. Sądzę że tak jest i mam na to przykłady w swej pond 20-o letniej praktyce. Ale po co nam klimatyzator na 30 lat, jeżeli średnio co kilka lat zmieniają się przepisy o stosowaniu gazów w klimatyzatorach (czynników chłodniczych). W imię ochrony atmosfery wielkie koncerny chemiczne wprowadzają nowsze bardziej ekologiczne czynniki chłodnicze i naciskają aby stworzyć prawo nakazujące utylizację klimatyzatorów ze starym czynnikiem lub wymianę czynnika co jest zupełnie nie opłacalne. Zdarza się to średnio raz na 10 lat.

       Jeżeli nie kupujemy klimatyzatora do pomieszczenia typu pomieszczenie techniczne, wymagające laboratorium gdzie klimatyzator pracuje przez 24 godziny przez 4 pory roku najrozsądniej jest zakupić klimatyzator „uznanego średniaka”

       Cena jest na naszą kieszeń, serwis jest w stanie wymienić część lub z reguły wymienia się cały agregat w trybie natychmiastowym bez zbędnej papierologii stosowanej u tych najbogatszych firm. Praktyka jest taka, że dystrybutor z racji tego że tych urządzeń sprzedaje się najwięcej ma części na miejscu a w razie konieczności przeznacza ileś urządzeń na rozmontowanie. (Wymiana gwarancyjna urządzenia z górnej półki na nowe jest praktycznie nie możliwa; w uzasadnionych mocno przypadkach po jakimś czasie firma montująca otrzymuje części zamienne i sama musi urządzenie rozebrać i naprawić). A jak ma naprawić i kto jak ostatnie szkoły zawodowe kształcące elektromonterów chłodnictwa funkcjonowały w latach 80-ych ubiegłego wieku. Pomijając urządzenia z najniższych dołów cenowych i technicznych klimatyzatory nie psują się aż tak często. Średnia awaryjność nie sięga 2 % a w niektórych markach 10-o krotnie mniejsza. Złe działanie to zwykle efekt zabrudzenia jednostki ściennej lub agregatu zewnętrznego. Jednak najgroźniejsze i drogie w skutkach awarie to wynik taniego i szybkiego montażu zrobionego przez taniego montera na skróty. Niektóre firmy, niektórzy monterzy chwalą się tym, że jak jest sezon to jedna „ekipa” zamontuje cztery klimatyzatory w ciąg dnia. Tak się nie da, bez zachowania należytych procedur, za które klient płaci. Lepiej zaufać firmie, w której 4 klimatyzatory montują cztery brygady.

To jaki klimatyzator ?

  1. PO PIERWSZE NIE PRZENOŚNY
  2. PO DRUGIE NIE MARKETOWY nie znanej marki i zamontowany za 200 zł przez nieznaną firmę bez nazwy i siedziby.

      Zawsze istnieją produkty dobrze wykonane, o opinii potwierdzonej przez niezawodne użytkowanie a cena ich jest przystępna i adekwatna do jakości. Bez fajerwerków i reklamowej i marketingowej okrasy. Rynek klimatyzacyjny też posiada takie marki, nazwy nic nie mówiące  potencjalnemu nabywcy. Sinclair i Hisense. Klimatyzatory te są w pełni funkcjonalne o nienagannym i nowoczesnym wyglądzie. Bezawaryjne, i bardzo ciche. Wybierając te marki można mieć pewność że dobrze wydaliśmy pieniądze i przez następne kilkanaście lat zapomnimy o problemie nadmiaru ciepła (lub zimna bo również wydajnie grzeją).

     Przez 25 lat działalności, spotkałem się z wieloma urządzeniami klimatyzacyjnym i wentylacyjnymi, zawsze potwierdzało się jedno; najmniej kłopotu dla użytkownika  i sprzedającego -gwaranta i montera sprawiały urządzenia średniej klasy których cena zakupu i serwisu nie bolała ani klienta ani serwisanta. Oczywiście wyrażone tu opinie są całkowicie opiniami prywatnymi, bardzo subiektywnymi i być może mylnymi. Są efektem 25-o letniej pracy w branży, poszukiwań i przeprowadzonych pomiarów i doświadczeń.

Właściciel firmy Eko-klimat

Jerzy Paliczka